Jak pokonać brak wiary w siebie w pracy?

bizneswoman potężny cienia - wiara w siebie zdjęcia i obrazy z banku zdjęć

Brak wiary w siebie z pewnością nie ułatwia pracy. Chcemy być coraz lepsi i osiągać sukcesy, jednak nie wierzymy, że jesteśmy w stanie zrobić coś więcej, bardzo źle znosimy każdą krytykę, czujemy się obserwowani i mamy wrażenie, że nikomu nie podoba się to, co robimy. Niestety, jest to bardzo częste, tak samo jak stosowanie wymówki „Taki już jestem, nie umiem tego zmienić”. Wiarę w siebie można zbudować. W tym artykule zostało przedstawionych kilka pomocnych rad, jak zwalczyć brak wiary w siebie. Zapraszam do krótkiej lektury.

Jak wiara w siebie może pomóc nam w pracy?

Trudno mówić o jakimkolwiek rozwoju osobistym, jeśli nie wierzymy w siebie. Po co mi szkolenie, skoro i tak niczego się nie nauczę? Dlaczego mam brać na siebie kolejne obowiązki, skoro ledwo radzę sobie z aktualnymi? Po co mam szukać nowej pracy, skoro od lat pracuję w tym samym miejscu?  Zadając sobie takie pytania, tkwimy w błędnym kole. Brak pewności siebie uniemożliwia nam dalszy rozwój.

Niepewność może być dużą przeszkodą w rozwijaniu kariery zawodowej. Nie każdy przełożony bowiem dostrzeże wkład i zaangażowanie pracownika w realizację projektu, jeśli ten sam nie umie się zaprezentować i zaznaczyć swojej obecności. Taka osoba ma mniejszą szansę na awans czy podwyżkę, nawet jeśli na nie zasługuje.

Osoby, które nie są pewne siebie, często widzą tylko wady swojej pracy. Wypominają sobie błędy, które popełniły dawno temu, tłumaczą, że widocznie tak już musi być. Skoro my uważamy, że niczego nie potrafimy, dlaczego pracodawca ma w to nie uwierzyć i po prostu nas nie zwolnić? Wiara w siebie sprawi, że zostaniemy zauważeni, łatwiej będzie nam wykonywać swoje obowiązki, poznawać nowe osoby, z którymi możemy zacząć współpracę czy po prostu ułatwić pójście po podwyżkę.

Wiara w siebie a poczucie własnej wartości

Czym różni się wiara w siebie od poczucia własnej wartości? Poczucie własnej wartości odczuwamy, myśląc o przeszłości lub teraźniejszości, natomiast wiara w siebie odnosi się do wydarzeń przyszłych.

Poczucie własnej wartości sprawia, że przyznajemy sobie prawo do szczęścia, a wiara w siebie pozwala nam podejmować działania, które nas do niego doprowadzą. Jest więc ona koniecznym spoiwem między marzeniem (pomysłem) a inicjatywą, planami a realizacją, przeszłością a przyszłością. Utrzymanie poczucia własnej wartości na wysokim poziomie wymaga ciągłej pracy nad sobą. Bez przerwy w coś jesteśmy zaangażowani, bez przerwy coś dzieje się wokół nas.

Przepis na wiarę w siebie

Aby rozpocząć jakiekolwiek zmiany w swoim sposobie myślenia, trzeba naprawdę głęboko zastanowić się nad pewnymi kwestiami. Dopiero świadomość zdarzeń i zachowań może pomóc nam zwyciężyć brak wiary w swoje możliwości. A zatem… jaki jest przepis na wiarę w siebie?

Miej świadomość tego, kim jesteś i co czujesz.

Przede wszystkim zastanów się kim jesteś. Owszem, brzmi to nieco filozoficznie i niesprecyzowanie, jednak wielu z nas nie potrafi odpowiedzieć sobie na to pytanie. Kim jesteśmy w tej chwili, kim chcemy się stać? Co tak naprawdę czujemy? Jakie emocje kierują naszymi działaniami i które z nich dominują? Czy pokazujemy swoją prawdziwą twarz, czy może nakładamy maski? Poszukaj prawdziwego siebie i bądź ze sobą szczery.

Zaakceptuj to! 

Skoro wiesz już, kim jesteś, czego chcesz i jakie emocje przeważają w Twoim życiu, postaraj się to zaakceptować. Trudno osiągnąć pewność siebie, kiedy nie lubimy i tolerujemy własnych zachowań. Przemyśl, dlaczego tak jest, co sprawia, że nie jesteś w stanie pokochać siebie takim, jakim jesteś. Być może wyolbrzymiasz pewne sprawy lub nigdy się nad nimi nie zastanawiałeś. Pamiętaj, że inni nie zaakceptują Cię w pełni, jeżeli sam nie będziesz siebie akceptować. 

Doceń wiedzę.

Pewność siebie da Ci zdobywanie wiedzy, ponieważ człowiek jej pozbawiony czuje się niepewnie i w wielu sytuacjach po prostu bezradnie. A zatem zastanów się… Może warto zmienić swoje podejście do uczenia się. Skorzystaj z różnych sposobów efektywnego zdobywania wiedzy. Może będzie to żmudne jak wędrówka przez las, kiedy dookoła niewiele widać. Pomyśl jednak o celu. Wyobraź go sobie! Wzmocnienie wiary w siebie i dojście do celu warte jest Twojego wysiłku!

Nie bój się rozmów i wyrażania własnych opinii.

Zdarza się, że to inni ludzie odbierają nam pewność siebie. Bezpośrednio (próbując udowodnić, że jesteś gorszy) lub pośrednio (przez nasze porównywanie się z nimi).

Jeśli do tej pory wolałeś milczeć, kiedy ktoś sprawiał Ci w pracy przykrość swoim zachowaniem, które przekładało się na spadek Twojej pewności siebie, to najwyższy czas, aby uporządkować tę relację. Nie bój się konfrontacji i wyrażania własnych opinii, ponieważ to one mogą sprawić, że się otworzysz na nowe możliwości i poczujesz się pewniej w miejscu pracy. W drugim przypadku sprawdza się stara zasada, żeby nie porównywać swoich osiągnięć do innych. Zastanów się, jakim jesteś człowiekiem, co jest dla Ciebie ważne. Przestań rozpamiętywać przeszłość i zabierz się z werwą za przyszłość, bo to ona stanowi podstawę Twojego zawodowego i osobistego szczęścia.

Nie bierz wszystkiego do siebie.

Kierownik przysłał Ci uwagi do projektu, a Ty od razu się załamujesz? Jesteś pewny, że nie zagrzejesz długo miejsca w firmie, że za chwilę ktoś Cię zwolni, bo przecież uwag jest tak wiele? Nie możesz się skupić, wyrzucasz sobie, jak mało umiesz i kiepsko pracujesz? Pamiętaj, że uwagi są skierowane do projektu, nie do Ciebie, nie odbieraj ich osobiście. Po prostu popraw wykonane wcześniej zadanie, jak najlepiej potrafisz. Pokaż, że uczysz się na błędach, zapamiętaj, co zrobiłeś źle i jak to zmienić. Nikt nie jest nieomylny, szczególnie jeżeli robi coś po raz pierwszy. Traktuj krytykę, jak naukę.

Twórz wizję życia.

Jak tworzyć wizję życia, by nie należała ona do pokrewnego gatunku „mrzonki”, ale do dużo lepszego, nazwanego „marzeniem”? Jeśli udało Ci się dokonać swoistego resetu umysłu poprzez poznanie siebie, określenie wartości nadrzędnych i sformułowanie odpowiedzi na trudne pytania, spróbuj zastanowić się nad tym, co chciałbyś robić, gdzie mieszkać, jakim być człowiekiem. Poszukaj przykładów ludzi, którzy robią to, czym Ty chciałbyś się zajmować, mieszkają tam, gdzie Ty chciałbyś mieszkać. Ich doświadczenia będą Cię inspirowały oraz wzmacniały Twoją wizję życia i wiarę w siebie.

Przyczyny braku wiary w siebie

Jeśli brakuje Ci wiary w siebie, zacznij od przyjrzenia się przyczynom (ale nie skupiaj się na nich zbyt długo). Teraz już wiesz, gdzie ich szukać. Może nie wierzysz w swoje możliwości? Może niedostatecznie poznałeś siebie? Może masz niewłaściwe kontakty z innymi ludźmi? A może brakuje Ci wiedzy?

Czasami wystarczy pozbyć się ograniczających przekonań. To od Ciebie zależy, czy towarzyszyć Ci będą poglądy otwierające i wzmacniające, czy też ograniczające i osłabiające. Przekonania są tylko sprawą wyboru. Warto mieć tę świadomość.

Rozważ to punkt po punkcie, a potem tak samo dokładnie uzupełnij wszystkie braki. Wtedy wiara w siebie stanie się Twoją nieodłączną towarzyszką.

Tekst powstał na podstawie mojej książki pt. Inaczej o dobrym i mądrym życiu – rozdział 5 – Inaczej o wierze w siebie.

Inaczej o dobrym i mądrym życiu

Bio autora

Zostaw komentarz