Inaczej o umiejętności wyznaczania i osiągania celów

Inaczej o umiejętności wyznaczania i osiągania celów

Cel to nie życzenie. Cel to coś, co chcemy osiągnąć. Z punktu widzenia prakseologii, nauki o skutecznym działaniu, cele można klasyfikować na zewnętrzne i wewnętrzne oraz stopniowalne i niestopniowalne. Namalowanie obrazu, aby go sprzedać i zarobić pieniądze, będzie celem zewnętrznym, ale namalowanie go dla przyjemności samego tworzenia jest celem wewnętrznym. Rozwijanie osobowości, pokonywanie kolejnych słabości jest celem stopniowalnym.

Natomiast postawienie sobie za cel małżeństwa uznaje się za niestopniowalne (nie można częściowo zawrzeć związku małżeńskiego). Za chwilę zwrócę Twoją uwagę na kilka zasad które można uznać za rozwiązania uniwersalne. Przydają się w codziennym życiu, mogą być stosowane przez każdego człowieka bez względu profesję i dziedzinę, w której działa. Wyznaczanie celów jest bowiem kluczowym elementem planowania życia. Cele dają nam przekonującą wizję i długotrwałą motywację. Kształtują nasze marzenia i nadają kierunek życiu.

Wyzwalają determinację i koncentrację, dzięki czemu jesteśmy w stanie przezwyciężać bieżące przeszkody. Wyznaczając i dążąc do osiągnięcia celów rozwijamy się. Gdy osiągamy cele, zyskujemy pewność siebie, wiarę we własne siły i poczucie kontroli nad swoim życiem. Zanim przejdę do głównej myśli tego wykładu krótko odpowiem na pytanie:

Dlaczego umiejętność wyznaczania celów może być wyzwaniem?

Myślę, że część z nas, powodowana zniechęceniem i rozczarowaniem porażkami z przeszłości, świadomie rezygnuje z wyznaczania celów. To zupełnie naturalne, że wolimy uniknąć bólu niepowodzenia i gorzkiego smaku przegranej. Ale czy  powinno się to zmienić w paraliżujący aktywność lęk? Myślę, że warto postawić sobie to pytanie, jeśli chcemy, aby nasze życie było satysfakcjonujące. Omówię teraz pierwszy aspekt.

Kryteria wyznaczania celów

Aby prawidłowo sformułować cel, powinniśmy poznać podstawowe zasady jego wyznaczania. W polskiej literaturze stosuje się termin 5M (A więc cel powinien być mierzalny, mobilizujący, możliwy do realizacji, mający określony termin, możliwie precyzyjnie zapisany). Rozwinę te myśli. Kiedy cele są mierzalne, łatwiej jest nam także podejmować decyzje, ponieważ dokładnie wiadomo, czego chcemy. Kiedy cel jest mobilizujący? Jeśli dotyczy zagadnienia, które jest bliskie naszym zainteresowaniom.

Cele będą możliwe do zrealizowania pod warunkiem że posiadamy zasoby do jego urzeczywistnienia . Ponadto cel musi być określony w postaci terminów. Brak terminów będzie wprowadzał nieład i chaos. Ponadto łatwiej jest ustalać codzienne priorytety, jeśli cel, jaki mamy osiągnąć, ma określony termin realizacji. Natomiast dzięki precyzyjnemu określeniu celu, wiara w możliwość jego osiągnięcia staje się silniejsza. W ten sposób pobożne życzenia zamieniają się w prawdziwe, głębokie pragnienia, które nadają sens życiu.

Jakie korzyści wynikają z posiadania rozwiniętej umiejętności wyznaczania celów? Podstawową korzyścią jest wzmocnienie zaufania do samego siebie. Zyskamy poczucie, że możemy na sobie polegać. Ponadto wykształcimy zdolność do podejmowania i utrzymywania ukierunkowanego wysiłku. Umiejętność ta rozwija też naszą wyobraźnię. Wyznaczanie precyzyjnych celów sprzyja także dążeniu do zdobywania specjalistycznej wiedzy, Z kolei posiadanie różnych kompetencji jest kluczem do pokonywania wielu życiowych wyzwań.

Omówię kolejny aspekt.

Cele powinny opierać się na Twoich nadrzędnych wartościach. Zobaczmy na przykładzie, jak można je formułować w ten sposób. Jeśli ważną wartością jest dla Ciebie posiadanie specjalistycznej wiedzy w jakimś konkretnym kierunku np. Chciałbyś zostać inżynierem, zapytaj siebie: Czy mam konkretne cele i plan w zakresie własnego rozwoju? Czy wiem, które dziedziny wiedzy chciałbym zgłębiać? Czy wybrałem konkretne umiejętności, które chciałbym wykształcić? Czy wiem, jakie kursy, seminaria i szkolenia powinienem odbyć, by je zdobyć?

Czy określiłem realne horyzonty czasowe niezbędne do zdobycia nowej wiedzy i umiejętności? Czy wiem, jakie korzyści wynikną z osiągnięcia tych celów? Czy na realizację swoich planów poświęcam odpowiednią ilość czasu? Czy robię to w sposób ukierunkowany i systematyczny? Tych kilka pytań uporządkuje Twoje działania w zakresie realizacji celów które wynikają z twoich nadrzędnych wartości. Pamiętajmy, że cele nigdy nie powinny stać w opozycji do naszych nadrzędnych wartości. Powinny z nich wynikać. Moim zdaniem łatwiej uczyć się umiejętności wyznaczania celów, kiedy mamy w pamięci inspirujące przykłady. Przygotowałem więc taki przykład na potrzeby tego wykładu.

Walt Disney człowiek, który zasłynął z wyznaczania i osiągania celów

Disney otrzymał 26 nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej (w tym 4 honorowe) oraz 46 nominacji. W szkole Disney nie wyróżniał się niczym szczególnym, nauczyciele uważali go za marzyciela. Zresztą w wieku 16 lat porzucił naukę i gdy wybuchła I wojna światowa, został ochotniczym kierowcą ambulansu. Zanim wkroczył na drogę, która doprowadzała go do sukcesu, imał się najróżniejszych zajęć: był gońcem w redakcji, listonoszem. Sławę przyniosła mu jednak dopiero działalność w branży filmowej.  Disney rozmyślnie firmował wszystkie swoje produkcje własnym nazwiskiem.

Chciał by napis „Walt Disney” kojarzył się jednoznacznie z dobrą rozrywką dla całej rodziny. Jego współpracownicy podziwiali go za wizjonerskie spojrzenie, które zawsze wybiegało daleko w przyszłość. Widział nie tylko ostateczny kształt danego przedsięwzięcia, ale potrafił także opisać je w najdrobniejszych szczegółach, wraz z drogą prowadzącą do celu. Ludzie byli pod wrażeniem twórczego rozmachu Disneya. Potrafił godzinami opowiadać o swoich wizjach i planach w sposób tak przekonujący, że słuchacze mogli ich niemal dotknąć.

Niezwykła łatwość, z jaką opisywał cele i rezultaty planowanych działań, sprawiała, że inni dawali z siebie wszystko, przez co nieraz byli zaskoczeni swoimi osiągnięciami. Disney ciągle ulepszał pomysły i pokonywał kolejne bariery. W świadomości publicznej Disney został zapamiętany jako twórczy geniusz z powodzeniem realizujący najśmielsze wizje i spełniający marzenia. Jego współpracownicy określali go jako człowieka, który wie czego chce i wie, jak tego dokonać. Miał on wielki wkład w rozwój masowej rozrywki familijnej na świecie. Disneyland okazał się strzałem w dziesiątkę.

Był przedsięwzięciem nowatorskim, które wpłynęło na dalszy rozwój rozrywki na świeżym powietrzu. Któż mógłby przypuszczać, że syn ubogiego irlandzkiego emigranta zajdzie tak daleko i odciśnie tak wyraźne piętno na światowej historii? Jednak udało mu się – zapewne dzięki wizji i umiejętności nieugiętego dążenia do jasno wytyczonych celów. Gorąco zachęcam do wnikliwej analizy biografii tego człowieka.

Powoli zmierzamy do końca tego wykładu.

Mam nadzieję, że po wysłuchaniu tego wykładu, dojdziesz do wniosku że wyznaczanie celów jest dobrym narzędziem do osiągnięcia życiowej satysfakcji . Nikt nie rodzi się z tą umiejętnością. Oczywiście, jedni mają większe, inni mniejsze do tego predyspozycje. Jednak moim zdaniem wielu ludzi może się tego nauczyć. Jeśli do tej pory wierzyłeś, że Twoim życiem rządzi szczęście, przypadek i zbieg okoliczności, jeszcze dziś przemyśl tą sprawę . Nie upatruj źródła sukcesów i porażek w czynnikach zewnętrznych. Weź życie w swoje ręce, wyznaczaj sobie cele i osiągaj je.

Na zakończenie podsumuję w kilku punktach najważniejsze myśli.

Wyznaczając cele decydujemy, co chcemy osiągnąć i dokąd chcemy zajść w życiu, nadajemy mu tym samym sens.

Dobry cel powinien być: mierzalny, mobilizujący, możliwy do realizacji, mający określony termin, możliwie precyzyjnie zapisany.

Czerpmy inspirację z różnych źródeł: z biografii i przykładów innych ludzi. Takich, którzy potrafią ustalać i osiągać własne cele.

Znajdźmy czas na spotkanie z samym sobą i wyznaczmy sobie cele w różnych dziedzinach życia, w różnych perspektywach czasowych. Zapiszmy swoje wnioski i ustalenia.

Wyznaczania celów nie powinno się odkładać na potem.

Zacznijmy to robić już dziś!

Życzę ci abyś wypracował umiejętność wyznaczania i osiągania celów życiowych.

Staniesz się wówczas człowiekiem bardziej zadowolonym i spełnionym.

Posłuchaj podcastu

Zobacz bio autora

Zostaw komentarz