Entuzjazm – jak obudzić w sobie radość do działania?

Darmowe zdjęcia Szczęście

Entuzjazm jest czymś, co zwykle kojarzy nam się z domeną dzieci. Rzadko kiedy cechę tę utożsamiamy z biznesem czy życiem zawodowym. Ba! O entuzjazmie zapominamy nawet w codziennym życiu, tracąc radość i przyjemność z własnej egzystencji. Rozwijanie w sobie entuzjazmu nie tylko pomaga na nowo wpleść radość do życia, ale przede wszystkim sprzyja osiąganiu ważnych dla siebie celów. A to – wpływa na jakość życia i zadowolenie z siebie.

Jak zatem rozwijać w sobie entuzjazm? Poznaj proste sposoby!

Entuzjazm – dlaczego warto odnaleźć go w życiu?

Entuzjazm to odczuwanie silnej i pozytywnej emocji w związku „z czymś”. Entuzjazm jest ukierunkowany, dlatego radość mogą wzbudzać codzienne rytuały czy wyznaczone cele. Entuzjazm wiąże się z silną wiarą w dane działanie i odczuwaniem pozytywnych emocji w związku z tym. Dlatego też rozbudzenie w sobie entuzjazmu sprzyja osiągnięciu celów. Pomaga nam on wytrwać w chwilach zwątpienia i napędza do dalszego działania.

Co przeszkadza w byciu entuzjastą?

Dla dziecka entuzjazm i spontaniczność to zupełnie naturalne cechy. Jednak wraz z wiekiem i zbieraniem różnych doświadczeń, gaśnie w nas entuzjazm. Sprzyjają temu zwłaszcza 3 czynniki:

1. Zdrowie – zdrowie fizyczne i psychiczne to klucz do zachowania entuzjazmu. Dlatego dbaj o swoje zdrowie, wprowadź aktywność fizyczną i regularne badania. Dzięki temu zyskasz pełną świadomość na temat swojego zdrowia.

2. Stres – życie w stresie to powszechne zjawisko. Ciągła presja i pęd sprawiają, że w ciele gromadzi się napięcie. Wpływa to zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i nastrój. Stres powoduje, że jesteśmy poddenerwowani, rozdrażnieni i mamy problemy z koncentracją.

Jak sobie z tym poradzić? Znajdź sposób na redukcję stresu. Mogą to być spacery, szukanie humorystycznych aspektów problemów czy aktywność fizyczna.

3. Niska samoocena – jeśli w Twojej głowie krążą myśli, stawiające Twoje kompetencje wśród mało ważnych, jeśli czujesz się gorszy od innych i uważasz, że Twoja praca jest mniej wartościowa, to zapewne nie rozbudzisz w sobie entuzjazmu. Nękające Cię obawy i przykre myśli sprawią, że będziesz stać w miejscu i kurczowo trzymać się tego, co już znasz.

Aby rozbudzić w sobie entuzjazm musisz uwierzyć w swoją wartość i swój potencjał. Zacznij obserwować siebie w trakcie różnych sytuacji i notuj, jakie wówczas myśli się pojawiają. Staraj się wyłapać wszelkie negatywne konstrukty i popracuj nad nimi.

Entuzjazm w miejscu pracy – jak wpływa na wyniki firmy?

Entuzjazm jest niezwykle ważny również w środowisku zawodowym i biznesowym. Zarządzając zespołem, musisz umieć rozbudzić w ludziach entuzjazm – zarówno do samej pracy, jak i oferowanej usługi czy produktów. Musisz dbać o atmosferę i odpowiednie poczucie autonomii. Dzięki temu zespół z większą chęcią i zapałem realizuje wyniki sprzedażowe, gdyż każda z osób odczuwa z tego własną satysfakcję.

Jak wypracować w sobie entuzjazm?

Aby wypracować w sobie entuzjazm zacznij:

● zmieniać swoje nastawienie do siebie i otoczenia;

● otaczać się ludźmi entuzjastycznie nastawionymi, mającymi swoje cele i odważne plany;

wyznacz cel, który jest dla Ciebie naprawdę ważny i sensowny, a jego osiagnięcie przyniesie Ci wiele korzyści i satysfakcji;

● zacznij pogłębiać samoświadomość. Dowiedz się, co tak naprawdę lubisz i co w życiu sprawia Ci przyjemność. Znajdź czas na realizowanie tych działań.

Tekst powstał na podstawie mojej książki pt. Inaczej o dobrym i mądrym życiu – rozdział 9 – Inaczej o byciu entuzjastycznym.

Inaczej o dobrym i mądrym życiu

Bio autora

Zostaw komentarz