Czy bycie przedsiębiorcą to coś dla Ciebie?

Czy bycie przedsiębiorcą to coś dla Ciebie?

Czy bycie przedsiębiorcą to coś dla Ciebie

W pewnych kręgach jest taki pogląd, że aby mieć swój biznes, musisz mieć ukończone dobre studia.

Czy zgadzasz się z tym? 

Oczywiście pewne biznesy wymagają specjalistycznej wiedzy, na przykład kierunki techniczne. Ale własny, skuteczny biznes to coś więcej niż wiedza teoretyczna.  Prowadzenie skutecznego biznesu wiąże bezpośrednio z posiadaniem rozwiniętych kluczowych cech osobowości oraz różnych umiejętności. Te zasoby to takie mentalne aktywa, które odpowiadają za określone rezultaty. Każda początkująca firma musi się liczyć z różnymi wyzwaniami. Same kompetencje twarde nie wystarczają, żeby odnieść sukces i przetrwać pierwszy rok, a potem drugi i trzeci. 

To nie działa tak, że ktoś jest specjalistą w jakiejś branży i klienci już na niego czekają.  Np. Pozyskanie klientów, a potem utrzymanie ich, to wyzwanie z którym radzi sobie zaledwie część początkujących przedsiębiorców.  Aby to osiągnąć, potrzebne jest uruchomienie wielu procesów, co zazwyczaj nie jest łatwe.

Prawdziwe życie przedsiębiorcy to życie pełne stresów.  I jeśli nasza osobowość nie ma rozwiniętych kluczowych cech, takich jak wiara w siebie, odwaga, wytrwałość, entuzjazm, optymizm czy realizm, to stres zaczyna nas od środka pozbawiać sił, odbierać nam chęć do stawiania czoła wyzwaniom. Wówczas stopniowo tracimy zapał, aż w końcu wyczerpują się środki, płynność finansowa jest zachwiana i ostatecznie się poddajemy.  To nie jest wbrew pozorom smutna perspektywa. To raczej codzienne życie wielu przedsiębiorców, którzy nie zapanowali nad wieloma szczegółami.

Na chwilę odejdźmy od tego aspektu. Czy jesteśmy gotowi się zmienić?  Jeśli posiadamy taką gotowość, to dobry znak dla Naszej przyszłości biznesowej.  Zmiany to codzienność w życiu przedsiębiorcy.  Wymagają od niego nie tylko elastyczności, ale przede wszystkim opanowania umiejętności kontrolowania sytuacji i dynamicznego wyciągania wniosków.  Ale żeby wyciągać właściwe wnioski, musimy posiadać zasoby edukacyjne z dziedziny danego biznesu.  Tu kłania się potrzeba ciągłego uczenia się, zdobywania wiedzy opartej na sprawdzonych metodach.

I jeśli nauka dopasowana jest do percepcji określonej osoby , wówczas uruchamiają się różne procesy myślowe, co w  konsekwencji prowadzi do kontroli naszych wyborów, naszych myśli. Pojawia się też potrzeba świadomego wpływania na własne życie.  I dzieje się coś jeszcze.  Wiedza z dobrze dobranych źródeł, wykształca w nas gotowość by rozwinąć swoje skrzydła m by uruchomić uśpiony potencjał.

A jeśli jesteśmy gotowi, aby wejść na drogę bycia przedsiębiorcą, to nie szukamy powodów, które szybko Nas zniechęcą.  Raczej jesteśmy skupieni na szukaniu sposobów pozwalających Nam rozwijać się zgodnie z tempem, jakie wynika z Naszego temperamentu. Dzięki takiemu zanurzaniu się w specjalistyczną wiedzę o możliwościach biznesu, nasz umysł zaczyna uruchamiać, czy też wprawiać w ruch, mentalny noktowizor. Noktowizor to urządzenie pozwalające widzieć w ciemnościach. Zaczynamy dostrzegać szanse, wszędzie tam, gdzie większość widzi zagrożenia.

Kiedy nasz mentalny noktowizor zaczyna działać poprawnie, to dostrzegamy różne okazje biznesowe. Kształtuje się też w naszych umysłach postawa, która charakteryzuje się słowami: „chcę”, „mogę”,”potrafię”. Takie nastawienie, popycha nas do działania. Bardzo chcemy doświadczać różnych uczuć, pozytywnych uczuć,  związanych z naszymi nowymi pomysłami na drodze biznesowej. Przejdę teraz do kluczowej myśli tego wykładu.

Jakie korzyści daje nam rozwijanie swojej osobowości, oczywiście w kontekście bycia przedsiębiorcą?

Obrazowo na to pytanie można odpowiedzieć tak: dzięki kształtowaniu dobrych nawyków, pielęgnowaniu pozytywnych cech naszego charakteru, rozwijaniu realistycznego nastawienia i różnych umiejętności, uzbrajamy się w emocjonalne mechanizmy, które można porównać do filtra. Ten mentalny filtr chroni nas  przed niewłaściwym formułowaniem myśli oraz przed niekorzystnym dla nas interpretowaniem zdarzeń.  Te mechanizmy zapobiegają przedostawaniu się do naszej mentalności „wirusów”,oczywiście symbolicznych wirusów, które odbierają nam siły do mierzenia się z bieżącymi wyzwaniami. A chcę podkreślić, że tych wirusów jest naprawdę sporo, zwłaszcza w pierwszych latach prowadzenia biznesu.

Jeśli jesteś zawirusowany błędnymi poglądami na temat prowadzenia biznesu, to twoje decyzje będą niosły ryzyko, które szczególnie w okresie pierwszych miesięcy firmy jest niepotrzebne. O błędnych poglądach dowiesz się podczas moich wykładów. Zaznaczę jednak jedną myśl – jeśli Twoje przekonania na temat prowadzenia firmy są błędne, to zapłacisz za to adekwatną cenę.  Na przykład klienci nie zechcą kupić twojej usługi albo twojego produktu.  Jakże często spotkałem się z takim podejściem – które porównuję do pola minowego – mianowicie: „jakoś to będzie, przecież wszystkiego nie możemy przewidzieć”.

Takie podejście wpływa na nastawienie i postawę, rodzi chaotyczne działania i najczęściej zmusza przedsiębiorcę do improwizacji. Jest jeszcze jeden aspekt błędnej postawy, która wypływa z błędnego przekonania. Posiadanie nawyku prokrastynacji, czyli odwlekanie wykonania zadań, prowadzi do nadmiernego stresu i odbija się na jakości prowadzenia biznesu. Jeśli brakuje Ci zwyczaju przygotowywania się do wszystkich ważnych zadań, to szczerze radzę – zajmij się tym problemem, zanim wejdziesz na drogę biznesu.

Przykład ilustrujący wartość posiadania rozwiniętych kompetencji miękkich

Jak się czujesz w hotelu, w którym pracownicy traktują Cię życzliwie i z szacunkiem?  Widać i czuć, że ludzie tam pracujący po prostu lubią innych ludzi – nie byli tego uczeni, właściciel czy dyrektor hotelu szukał ludzi, którzy już posiadali pozytywne nastawienie do innych.  Szukał kogoś, kto lubi się rozwijać pod względem emocjonalnym, kogo interesuje praca nad własną osobowością.

Czy wiesz, że ci z nas, którzy lubią innych – bez względu na to, czy kogoś znają, czy nie – mają w sobie taki filtr ? Mówiąc obrazowo, są uzbrojeni w taki mechanizm, który pomaga dostrzegać w innych dobro, pomaga widzieć u innych ludzi mocne strony. A co, jeśli pracownicy hotelu są z wykształcenia hotelarzami, ale brakuje im takich właśnie filtrów?  Teoretycznie wiedzą wszystko o tym, co należy robić, ale czy w chwilach prób będą gotowi, żeby stawić czoła wyzwaniom?

Ci z nas, którzy chętnie rozwijają swoje kompetencje miękkie, wprawiają w ruch kreatywne myślenie o rozwiązywaniu konfliktów, nie myślą o tym, kto ma rację, nie szukają winnych, nie osądzają, nie szukają sprawiedliwości.  Szukają sposobności łagodzenia nieporozumień. Ale żeby to osiągnąć, musi temu towarzyszyć gotowość do samorozwoju i wiara, że możemy się zmienić.  Dla osoby, która dba o swój rozwój, przyjemnością jest stawianie innych w dobrym świetle. Taka osoba jeśli w czymś się pomyli , czy popełni jakiś błąd, bez namysłu będzie umiała za to przeprosić.  Takie zachowanie można nazwać pokorą.

Nietrudno się domyślić, że takie postępowanie przynosi same korzyści.  Jest jeszcze inny aspekt tego zagadnienia. Praca nad sobą wymaga  również skromności – najpierw powinniśmy sami przed sobą przyznać, że czegoś nam brakuje, że może powinniśmy być bardziej sumienni, może powinniśmy uznać, że nie każdy cel jesteśmy w stanie osiągnąć.

Żeby coś w sobie zmienić, najpierw musimy ocenić samych siebie. I to jest jedno z pierwszych wyzwań, z jakimi stykają się początkujący przedsiębiorcy – chodzi o to, żeby ocenić siebie uczciwie i realistycznie.  Uzyskanie takiej świadomości – kim się jest w danej chwili – wbrew pozorom jest dość trudnym zadaniem.

Dwa aspekty bycia skutecznym przedsiębiorcą

Zacznę od mądrego moim zdaniem cytatu: „Perfekcja składa się z drobiazgów, ale sama perfekcja nie jest drobiazgiem” (Frederick Henry Royce) stoi za tym cytatem. Wiele szczegółów w naszej osobowości może nam się wydawać nieistotnych.  Ale tak nie jest.  Na przykład czy wnikliwość jest tak ważna?  Czy odwaga jest naprawdę kluczowa w prowadzeniu własnego biznesu? 

Czy ustalanie priorytetów też jest tak istotne ?  Albo czy wychodzenie z inicjatywą ma aż takie znaczenie?  Obserwacje tych, którym się powiodło wskazują, że to są bardzo ważne szczegóły, które wymagały doskonalenia i rozwijania.

A teraz drugi aspekt.

Jeśli ktoś szuka tak zwanej „cudownej motywacji” aby chciało mu się wykonać pewne czynności , które muszą być zrealizowane, to raczej jej nie odnajdzie.  Silna wola jest karmiona czymś innym niż motywacją.  Jesteś zdziwiony? Nasza silna wola, to wynik naszej silnej desperacji, a nie motywacji. Ludzie zdyscyplinowani to – rzadkość. Dlaczego tak niewielu ludzi ma silną wolę aby kończyć to co zaczęli ?  Ponieważ brakuje im mentalnego żaru. Brakuje  im ognia wiary w osiągnięcie celu. Brakuje im wizji własnego życia. Powodem też jest zwykłe lenistwo. 

Ciągłe usprawiedliwianie się, to ukrywanie przed samym sobą ,ale też innymi że jesteśmy leniwi.. Może wolimy przyjemności , niż prawdziwe życie.  Prawdziwe życie to walka z samym sobą – to wstawanie bardzo rano, to wykonywanie rannych ćwiczeń, to optymalna dieta, to codzienne studiowanie wartościowych lektur, to dbanie o higienę emocjonalną. O prawdziwym życiu mówimy wówczas ,kiedy je kontrolujemy i nie  pozwalamy nikomu na przejęcie nad nami kontroli. Nikomu.

Jeśli otaczasz się ludźmi którzy Cię napędzają do prowadzenia pięknego tj. Wartościowego życia to super.  Ale jeśli jesteś w gronie krytykantów i malkontentów – to wiedz że zapłacisz za to adekwatną cenę – między innymi nie będziesz skutecznym przedsiębiorcą. Zatem przemyśl swoje życie.  Czy jesteś zdesperowany ? Czy czujesz że musisz coś zmienić? Coś Ci powiem. Desperacja występuje w momentach kryzysów. Kryzysy zatem nie tylko coś kończą.  One coś też rozpoczynają. Oczywiście motywacja to coś dobrego. Ale ona występuje tylko u niewielkiej części ludzi i wynika z posiadania realistycznych marzeń oraz wiary w siebie.

Dlaczego podaję te przykłady o doskonaleniu się i tak zwanym rozwoju osobistym?

Dlatego, żeby pokazać, że jesteśmy bardzo, ale to bardzo wyjątkowi, ale jesteśmy też skomplikowani. Jeśli zapoznamy się z funkcjonowaniem naszej osobowości i wejdziemy w szczegóły tego fascynującego tematu, to zdobędziemy jedną z najważniejszych informacji, która wpływa nie tylko na skuteczne prowadzenie biznesu, ale też wpływa pozytywnie na całe nasze życie.

 

Posłuchaj podcastu

Zobacz bio autora

 

Zostaw komentarz