Ciekawość to pierwszy stopień do… szczęśliwego życia! Czyli czym jest wnikliwość i jak ją rozwijać?

Sponsored image

Dociekanie, zadawanie pytań, analizowanie, samodzielne rozumowanie pewnych zjawisk – to aspekty, które często spychamy na dalszy plan. Ba! Niekiedy nawet w ogóle ich nie uwzględniamy – przyjmowanie niektórych rzeczy za „pewnik”, zgadzanie się z powszechnie przyjętymi założeniami jest po prostu wygodniejsze.

Co jednak w sytuacji, gdy stajesz z daną sytuacją bezpośrednio twarzą w twarz? A na dodatek wszystkie „prawdy świata” nagle okazują się złudzeniem lub po prostu – nie działają? Wtedy pojawia się panika, lęk i dezorientacja. Ale wcale nie musi tak być! Wystarczy, że zaczniesz rozwijać w sobie wnikliwość. Dzięki niej zyskasz przede wszystkim poczucie kontroli w działaniu. Czym w takim razie jest wnikliwość?

Wnikliwość – czym właściwie jest?

Wnikliwość to cecha osoby, która bada coś starannie i dokładnie. W byciu wnikliwym wszystko opiera się przede wszystkim na byciu uważnym – na swoje emocje, na procesy zachodzące zarówno w relacjach, jak i w całym otoczeniu. Wnikliwość pozwala wytyczyć własną ścieżkę w życiu. Zdobyć wiedzę i zastosować ją w praktyce.

Człowiek wnikliwy to znaczy jaki?

Człowiek wnikliwy sprawdza, czy dane rozwiązanie „działa”, czy warto je kontynuować, zmodyfikować lub zupełnie odrzucić. Z każdej sytuacji wyciąga wnioski – analizuje zarówno porażki, jak i sukces. Szuka przyczyn, docieka, dopytuje, stara się zrozumieć. Dzięki temu z większą łatwością odnajduje się w różnych sytuacjach i może świadomie kierować np. swoją karierą.

Wnikliwość to również budowanie własnego zdania. Przepuszczanie zdobytych informacji przez pewien „filtr”. Dzięki temu osoba wnikliwa ma do siebie zaufanie i szacunek. Wie, że jej zdanie jest tak samo ważne jak innych.

Wnikliwość w biznesie i życiu zawodowym – jak ją wykorzystać?

Wnikliwość w biznesie i życiu zawodowym jest bardzo istotna – zwłaszcza dla właścicieli firm i kadry zarządzającej. Odnosi się ona przede wszystkim do dwóch aspektów:

relacji z partnerami, klientami i pracownikami – wnikliwość umożliwia zrozumienie emocji innych osób, dzięki czemu czują się one docenione i zauważone. Takie podejście buduje więź zawodową, przez co pracownicy czują się bardziej związani z przełożonymi (firmą), co może ograniczyć rotację pracowników;

● osoba wnikliwa planuje na kilka kroków do przodu, dzięki temu jest w stanie przewidzieć różne sytuacje na rynku – zarówno korzystne, jak i negatywne. Przygotowuje się na obie wersje, a więc w momencie kryzysu wie jak postępować, aby ochronić biznes.

Jak rozwijać w sobie wnikliwość?

Rozwijanie wnikliwości warto zacząć od siebie. Staraj się znaleźć kilka minut dziennie lub zaplanować raz w tygodniu czas na ćwiczenie wnikliwości. Usiądź w ciszy, w spokojnej atmosferze, bez żadnych rozpraszaczy. Pomyśl o minionym dniu, o emocjach które ci towarzyszyły, o swoich przemyśleniach i przeżyciach. Jeśli chcesz, to możesz je zapisać. Powtarzaj to ćwiczenie tak często, jak tylko możesz. Zobaczysz, że z czasem Twoja wnikliwość rozwinie się również w innych sferach.

Tekst powstał na podstawie mojej książki pt. Inaczej o dobrym i mądrym życiu – rozdział 11 – Inaczej o byciu wnikliwym.

Inaczej o dobrym i mądrym życiu

Bio autora

Zostaw komentarz